Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

Aktuelle turneringer:
13. august 2012 PrintvenligSteffen P. Lundeborgmester 2012
Af Niels Erik Nielsen

I perfekt skakvejr samlede årets Lundeborg-turnering 48 deltagere, hvilket var nøjagtig det samme som 2011-udgaven.

Hertil bidrog ikke mindst Ribe, som med 8 spillere til start sikrede sig gavekortet for flest deltagere.

Det har FREM gennem mange år sat sig solidt på, men denne gang var Odense-klubben kun repræsenteret med tre mand.

                                       To kommende skakspillere?

Den populære hurtigskakturnering på havnen i Lundeborg har gennem sin 32-årige levetid budt på mange gengangere, og det var da også tilfældet i år.

Arrangørklubben Sydøstfyn oplyser på deres hjemmeside: http://www.sydostfyn.dk at 26 også deltog sidste år.

Steffen levede op til favoritværdigheden
Selv om der således for mange var tale om et gensyn med havnen, gjorde denne tendens sig ikke gældende i mesterklassen, hvor flere af de senere års profiler glimrede ved deres fravær.

Det gjaldt ikke mindst sidste års vinder IM Lars Borbjerggaard, Sydøstfyn, der samtidig hyggede sig på en spansk ø, brødrene Niels Jørgen og Jens Ove Fries Nielsen, de tidligere Lundeborg-mestre Kim Skaanning, Evans og Claus Rossen, Viborg samt Kristoffer Dyrgaard, FREM.

Den stærkeste gruppes ratingsnit endte med at være på 2080, sammenholdt med de to foregående års på hhv. 2260 og 2287.

Det var naturligvis til at tage og føle på, og som feltets eneste titelholder stillede IM Steffen Pedersen, Sydøstfyn (2415) da også op som kæmpefavorit.

Det var knap 150 ratingpoint mere end næstfavoritten Jan Nordenbæk, Sydøstfyn, (2269), som plejer at være god for en plads på sildekasserne.

Denne gang havde Jan dog en decideret offday, hvor det først i sidste runde lykkedes ham at vinde et parti.

Steffen og Lundeborg-debutanten Peter Leimand lagde ud med 2/2p., så der var dømt topopgør i 3. runde:

Hvid: Peter Leimand, Ribe
Sort: Steffen Pedersen, Sydøstfyn
1.e4 d6 2.d4 Sf6 3.f3 g6 4.Lg5 Sbd7 5.Lc4 Lg7 6.Se2 0–0 7.Dd2 c5 8.c3 cxd4 9.cxd4 d5 10.Ld3 dxe4 11.fxe4 e5 12.d5 Sc5 13.Sbc3 h6 14.Lh4


14...Sfxe4! 15.Lxd8 Sxd2 16.Le7 Sxd3+ 17.Kxd2 Te8 18.d6= Sxb2 19.Sd5 Sc4+ 20.Kc3 Le6 21.Sc7 Sxd6 22.Lxd6 Tac8 23.Kb4 Ted8 24.Sxe6 Txd6 25.Sxg7 Tb6+ 26.Ka5 Tc5+ 27.Ka4 Tc4+ 28.Ka3 Tc2 29.The1 Kxg7 30.Tac1 Ta6+ 31.Kb3 Tcxa2 32.Tc7 T6a3+ 33.Kb4 Te3!
Og sort vandt.
0–1

Herfra skiltes de to kombattanters veje imidlertid: Med fire remiser sikrede Steffen sig en sikker førsteplads, mens Ribe-spilleren med ovenstående nederlag indregnet sluttede af med både kort og lang rokade!

Forfølgerne tilfredse med en plads på sildekasserne
Når 5 point rakte til førstepladsen, hænger det ikke mindst sammen med, at de nærmeste forfølgere var himmelhenrykte over udsigten til at komme på sildekasserne.

Med 3/4p. lagde Lars Wilton, Esbjerg sig solidt på andenpladsen, men tre afsluttende remiser, heriblandt en lynhurtig mod Steffen i sidste runde, tillod Gert Aagaard, Springeren at nå på ligestilling.

Han fik ellers ikke den bedste start med 1/3p., men tre gevinster i rap bragte ham frem i feltet.

Det gik i næstsidste runde ud over Peter Leimand, som ved tilfældighedernes lunefulde spil må se hele tre af sine tabspartier offentliggjort:

Hvid: Gert Aagaard, Springeren
Sort: Peter Leimand, Ribe
[noter: NEN]
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sc3 e6 4.Sf3 Sf6 5.g3 dxc4 6.Lg2 b5 7.Dc2 Lb4 8.0–0 Sbd7 9.Td1 Db6 10.Lg5 Lb7 11.Se5 c5 12.Sxd7 Sxd7 13.d5! Lxc3?! 14.dxe6! fxe6 15.Dxc3 e5 

16.Txd7! Kxd7 17.Td1+ Kc8 18.Lh3+ Kb8 19.Dxe5+ Dc7 20.De3 Tf8


21.Td7!
21.Lf4 Txf4 22.De8+! Lc8 23.Lxc8 vandt også, men teksttrækket er mere tvingende.
21...Dxd7 22.Lxd7 Kc7 23.Lxb5 Kb6 24.Lxc4 Tae8 25.Db3+ Kc7 26.Lf4+ Kc8 27.Le6+ Txe6 28.Dxe6+ Kd8 29.Lg5+
1–0

Et vundet bondeslutspil
Tom Frantsen, FREM sluttede af med de sorte brikker mod Peter Leimand, og vi kommer ind efter Ribe-spillerens 36.Sc2:


36...Scxe5! 37.Se1 Sxe1 38.Dxa6 bxa6 39.Lxe1 Sf3+ 40.Kg2 Sxd4 41.Ld2 Tc2 42.Le3 Sb5 43.a4 d4 44.axb5 dxe3 45.bxa6 Kf8 46.Kf3 Txf2+! 47.Txf2 exf2 48.Kxf2 Ke7


Hvid løber snart tør for fornuftige konge- og bondetræk, og sort vandt da også i sikker stil.
0–1

 

                                     Lars, Gert og Steffen.

Slutstillingen i Mesterklassen:
1. IM Steffen Pedersen, Sydøstfyn 5p. 2-3. Gert Aagaard, Springeren og Lars Wilton, Esbjerg, begge 4,5p. 4-5. John Frederiksen, Nyborg og Tom Frantsen, FREM, begge 3,5p. 6-7. Jan Nordenbæk og Niels-Peter Nielsen, begge Sydøstfyn 2,5p. 8. Peter Leimand, Ribe 2p.

Tæt opløb i Basis 1
Med et ratingsnit på 1866 i næsthøjeste gruppe lykkedes det i år kun - modsat hvad det var tilfældet i 2011 og 2010 - at oprette en enkelt mestergruppe.

Kampen om førstepladsen udviklede sig hurtigt til en duel mellem de to Sydøstfyn-spillere Per Sørensen og Kris Munk samt Karsten Jacobsen, Ribe, der med et nederlag til Per i 4. runde dog mistede muligheden for at stryge helt til tops.

De to klubkammerater afgav som ubesejrede kun hhv. to (Per) og tre (Kris) remiser, mens Karsten spurtede sig til tredjepladsen med 5p., hvilket var et forspring på hele 1,5p. til de nærmeste to forfølgere.

                                            Kris, Per og Karsten.

Basis 2: 1. Sven Michelsen, Esbjerg 5,5p. 2. Christian Winther, Læseforeningen 5p. 3. Andrew Velarde, Ejby 4p.

                                    Christian, Sven og Andrew.

Basis 3: 1. Søren Gjedsted, SK 1968 5,5p. 2-3. Simon Ladefoged, Ribe og Jørgen Frank Hansen, Odense Skakklub, begge 4,5p.

                                         Jørgen, Simon og Søren.

Basis 4: 1. Ejvind Funch Carlsen, Damhus 7p.(!) 2-3. Daniel Krog, Sydøstfyn og Jens Frederiksen, Nyborg, begge 5p.

                Jørgen Kiel overrækker præmierne til Jens, Daniel og Ejvind.

Basis 5: 1. Mark Velarde, enkeltmedlem 6p. 2-3. John Sørensen og Josh Madsen, begge Sydøstfyn 5p.

                                         Josh, John og Mark.

Nordenbæk vandt lynturneringen
IM Steffen Pedersen stillede ikke op i lynturneringen, som kun samlede 17 deltagere fordelt på 8 i gruppen over 1700 og 9 i gruppen under.

I Steffens fravær kom kampen om Lundeborgmesterskabet i lyn til at stå mellem Sydøstfyn-trioen Jan Nordenbæk, Niels-Peter Nielsen og Kris Munk, der alle endte på 5,5p.

De mødtes derpå i en finalerunde, hvor Jan lagde ud med at vinde over Kris, som derpå vandt over NP, hvorpå Jan sikrede sig titlen og en flaske whisky med en hurtig remis mod NP, der samtidig måtte se Kris løbe med andenpladsen.

I Puljen for spillere under 1700 blev de to præmiegivende pladser afgjort uden finalespil: 1. Simon Ladefoged, Ribe 2. Christian Winther, Læseforeningen.

 
Den store OL-eksamen
Som sædvanlig var Lundeborg rig på sponsorgaver, ligesom en indlagt quiz naturligvis også hører sig til.

Denne gang skulle deltagernes paratviden i det olympiske stof testes, og Gert Aagaard, Kris Munk og Niels-Peter Nielsen stillede op i konkurrencen.

                        Gert (guld), Kris (sølv) og Niels-Peter (bronze).

Alle spørgsmål angående de aktuelle lege klarede de tre deltagere til ug med kryds og slange, og man skulle vist nok hen i 3. runde, før det første forkerte svar faldt.

Det er nu også sin sag at huske, hvor mange medaljer Danmark fx vandt i 1980, og det var i denne fase, at NP røg ud af konkurrencen, og han fik snart følgeskab af Kris, så guld til Gert, sølv til Kris og bronze til NP.




© 2017 Fyns Skak Union