Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

23. januar 2014 PrintvenligDe forsvarende mestre sendte Trekanten ud af pokalturneringen
Af Niels Erik Nielsen
Lodtrækningen til kvartfinalerne i den fynske pokalturnering i FREM mandag aften resulterede i et møde mellem FREM 1 og Trekanten, og sjældent har det ellers noget fortærskede begreb ’den moralske finale’ været mere velanbragt end her.

Elisabeth agerede lykkens gudinde
Det var et af arrangørklubbens yngste medlemmer, Elisabeth M. Møller, der under kyndig vejledning fra turneringsleder Peter Kinggaard agerede lykkens gudinde, og om ikke hos andre, så vakte parringen af Trekanten og FREM 1 i hvert fald stor begejstring hos de seks øvrige hold, som dermed undgik de to forhåndsfavoritter.

I de tre øvrige opgør var det lettere at udpege større eller mindre favoritten; mest jævnbyrdigt tegnede det på forhånd mellem Nyborg og Sydøstfyn, og det kom da også til at holde stik, idet det blev aftenens sidst afgjorte match.

Læseforeningen 1 var bestemt ikke uheldig med at trække Faaborg, der sammen med Læseforeningen 2 var de øvrige holds ønskemodstander, men til gengæld gjaldt det modsatte for sidstnævnte, der ramlede ind i Sdr. Nærå 1, som på dagen rådede over både Janus Christensen og Mads B. Svendsen.

Trekanten fik ikke mange ben til jorden
Opgøret mellem Trekanten og FREM 1 var samtidig en gentagelse af kvartfinale-opgøret i sidste sæson, hvor FREM efter et meget spændende forløb trak det længste strå.

De fleste regnede da også med, at det igen ville blive en jævnbyrdig affære, men her fik de uret, idet det snart skulle vise sig, at værtsklubben havde fat i den rigtig lange ende.

Ganske som det var tilfældet sidste gang, mødtes Kristoffer Dyrgaard og Carsten Bank Friis på førstebrættet, men denne gang rådede Kristoffer over de hvide brikker.

I sæsonen 2012-13 sikrede han sit hold videre avencement ved at holde matchens sidst afgjorte parti remis, men i mandagens møde var det her, den første afgørelse faldt:

Hvid: Kristoffer Dyrgaard, FREM 1
Sort: Carsten Bank Friis, Trekanten
1.e4 c6 2.Sf3 d5 3.exd5 cxd5 4.Se5 Sf6 5.d4 g6 6.Ld3 Sc6 7.c3 Lg7 8.0–0 Sxe5 9.dxe5 Sg4 10.Lb5+ Kf8 11.c4



11...Lxe5? 12.h3 Sf6 13.Te1 Ld6 14.Lh6+ Kg8 15.cxd5 Sxd5 16.Sc3 Sxc3 17.bxc3 Dc7 18.Dd4 e5



19.Tad1! Ld7 20.Dxd6 Dxd6 21.Txd6 Lxb5 22.Txe5 Lc6 23.f4
1–0

På fjerdebrættet havde Trekantens Niels Skou hvid mod juniorspilleren Tobias Ilsøe, som i sidste sæson blev FREMs helt store pokalhelt ved at vinde over Gert Aagaard. Den rolle var han langt fra at kandidere til denne gang, hvor modstanderen i en standard-opstilling i siciliansk opnåede stor terrænovervægt.

Den slags kræver tålmodighed at befri sig fra, men Tobias valgte i stedet at svække sig kraftigt ved at spille bonden fra e7 til e6, hvorpå der prompte fulgte et springer-skinoffer på d5, som ikke alene splittede sorts bondeformation, men også vandt en bonde for hvid.

Der blev afviklet til et slutspil med tunge officerer, hvor hvid fastholdt sort i et jerngreb. Fuskerchancer var der ingen af, og Niels Skou realiserede meget sikkert fordelen og udlignede til 1-1.

Selv om stillingen nu var lige, var tiltroen til, at Trekanten kunne vinde - eller sikre sig en lynomkamp - på det tidspunkt på et absolut lavpunkt, hvilket naturligvis hang sammen med udviklingen på de to øvrige brætter, hvor FREM i den grad kørte med klatten.

Flot kampparti
I aftenens vel nok mest spændende og velspillede parti havde Per Stentebjerg nemlig vundet dronningen for tårn og løber mod Per Skjoldager, og det eneste spændingsmoment knyttede sig til, om FREM-spilleren med mindst tid på klokken kunne finde ud af at realisere fordelen.

I øvrigt mødtes de to navnebrødre også i den igangværende divisionsturnerings 2. runde, hvor Stentebjerg med en maratonsejr var med til at sikre FREM de to matchpoint mod Evans.

Hvid: Per Skjoldager, Trekanten
Sort: Per Stentebjerg, FREM 1
1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Lf5 4.Sc3 e6 5.g4 Lg6 6.Sge2 h6 7.f4 h5 8.Sg3 hxg4 9.Le3 Sh6 10.Le2 Sf5 11.Lf2 Sxg3 12.Lxg3 Lf5 13.Lxg4 Lxg4 14.Dxg4 g6 15.0–0–0 Sd7 16.h4 Th5 17.Se2 Da5 18.a3 0–0–0 19.Le1 Da4 20.Lc3 Sb6 21.Sg3 Th6 22.h5 Sc4 23.Td3 Le7 24.hxg6 Txg6 25.Dh3 Tdg8 26.f5 Tg4 27.f6?



27...Lxa3! 28.bxa3 Dxa3+ 29.Kb1



29...Txg3!! 30.Txg3 Txg3 31.Dxg3 Sd2+! 32.Lxd2 Dxg3 33.Th8+ Kc7 34.Kb2 Df2 35.Lc3



35...c5! 36.dxc5 d4 37.La5+ b6 38.cxb6+ axb6 39.Lb4 d3 40.Ld6+ Kd7 41.Tf8 Dxc2+ 42.Ka3 Dc1+ 43.Kb4 d2 44.Txf7+ Kc6 45.Tc7+ Kd5



46.Kb5 Df1+ 47.Kxb6 Db1+ 48.Ka7 d1D 49.Tb7 Da4+ 50.Kb8 De8+ 51.Kc7 Dc6+ 0–1


Afgørelsen
Herefter var kravet til Trekantens Gert Aagaard, at han skulle vinde over Simon Wilbrandt, og det så mere end svært ud, idet han var bagud med en officer og kun kunne skaffe sig modspil, hvis modstanderen dummede sig gevaldigt.

Simon var sikkerheden selv, og med sejren fik han samtidig revanche mod Trekanten, idet Kim Skaanning med en gevinst over netop Simon holdt sit hold inde i kampen i deres sidste møde:

Hvid: Simon Wilbrandt, FREM 1
Sort: Gert Aagaard, Trekanten
1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Lb4 4.f3 d5 5.a3 Lxc3+ 6.bxc3 c5 7.cxd5 exd5 8.e3 0–0 9.Ld3 Sh5 10.Se2 Dh4+!? 11.g3 De7 12.0–0 f5?! 13.c4! Le6 14.cxd5 Lxd5 15.Sc3 Lc6 16.d5 Le8 17.Tb1 b6 18.e4 c4?!



19.d6! Df7 20.Le2 Lc6 21.e5 Sd7 22.f4 Shf6? 23.exf6 Sxf6 24.Dd4 Kh8 25.Dxc4 Db7 26.Dd3 Tad8 27.Lb2 Le4 28.Sxe4 fxe4 29.Dd4 Df7 30.Tfd1 b5 31.Dc5 Dg6 32.Lxf6 Dxf6 33.d7 Dg6



34.Dxb5?
34.Dxf8+! ville gøre en noget hurtigere ende på partiet.
34...Txf4 35.De5 Tf6 36.Dh5

1–0

Sdr. Nærå sikkert videre
Den første match, der blev afgjort, var Læseforeningen 2-Sdr. Nærå, som også kunne byde på aftenens første gevinst, som kom på førstebrættet mellem Janus Christensen og Alex Sørensen, hvor LF-spilleren vandrede lige ind i en dødelig binding:

Hvid: Janus Christensen, Sdr. Nærå 1
Sort: Alex Sørensen, LF 2
1.e4 e5 2.Sf3 Sf6 3.Sxe5 d6 4.Sf3 Sxe4 5.d4 d5 6.Ld3 Ld6 7.0–0 0–0 8.Te1 Te8 9.c4 c6 10.cxd5 cxd5 11.Sc3 Sxc3 12.Txe8+ Dxe8 13.bxc3 f6 14.Db3 Dh5 15.Lb2 Sc6 16.Se5!? Se7 17.La3 Lxe5 18.dxe5 Dxe5 19.Lxe7 Dxe7 20.Dxd5+ Le6 21.De4 g6??



22.Lc4! Te8 23.Te1 Kf7 24.Dh4 Kg7 25.Txe6



1–0

Med de sorte brikker kandiderede Sdr. Nærås andetbræt Mikkel Clausen ellers til at komme først på tavlen, men erfarne Kurt Ploug fik mod at give en bonde snoet sig ud af de værste problemer, og da Mads B. Svendsen med en sejr på andetbrættet over Ken Rasmussen bragte favoritterne foran 2-0, sikrede Mikkel med et remistilbud, som modstanderen dårligt kunne undslå, sit hold en semifinale-plads.

Udsigten til at LF 2 kunne fremtvinge lynomkamp, virkede da også på det tidspunkt som ren ønsketænkning, thi i matchens sidste parti var Niels Henrik Cappelen, LF 2 en bonde nede mod Jacob Jensen, og selv om stillingen var uklar, var det svært at få øje på kompensationen. Parterne tog yderligere nogle træk, inden de enedes om remis.

Læseforeningen 1 semifinale-klar
Til gengæld levede klubbens førstehold op til favoritværdigheden ved at ekspedere underhunden Faaborg ud af turneringen.

Selv om odenseanerne vandt med mindst mulig margin, var der aldrig tvivl om udfaldet. Michael Linde Larsen bragte Læseforeningen 1 foran 1-0 ved at vinde over Hans Hansen, der aldrig fik tilstrækkelig kompensation for det ofrede materiale. Derpå blev det remis på førstebrættet, hvor det lykkedes Faaborgs Bent Warncke at holde balancen mod Jørn Moestrup.

Matchen blev afgjort, da Lars Munk Jensens fribonde endte med at gå i mål. Partiet kunne dog muligvis have fået en anden udgang, hvis Jens-Ole Næsborg havde fundet en meget stærkt mulighed allerede i 10. træk:

Hvid: Jens-Ole Næsborg, Faaborg
Sort: Lars Munk Jensen, LF 1
1.e4 e6 2.Sf3 d5 3.e5 c5 4.b4 cxb4 5.d4 Se7 6.Ld3 b6 7.a3 Sec6 8.axb4 Sxb4 9.Le2 La6?



10.Lxa6?!
10.Lxa6!! ville tvinge sort til at give to lette for tårn og bonde, da 10…S4xa6 besvares med 11.Lb5+, hvorefter 11…Sd7 12.Lxa6 er tvunget, idet sort er en færdig mand efter 11…Ke7?? 12.La3+.
10...S4xa6 11.c3 Sc7 12.Dd3 Le7 13.h4 Dd7 14.Sa3 Sc6 15.Lb2 Sa5 16.g3 Dc6 17.Sd2 Tb8 18.0–0 0–0 19.Tfb1 Tfc8 20.h5 h6 21.g4 b5 22.Sc2 Db6 23.La3 Lxa3 24.Txa3 Sc4 25.Sxc4 bxc4 26.Txb6 cxd3 27.Txb8 Txb8 28.Sb4 d2 29.Ta1 Sb5 30.Sa2 Sa3 31.Kf1 Tb2 32.Sb4



32...Sb1! 33.Sd3 d1D+

0–1

Stævnets sidste afgørelse faldt i partiet mellem René Rauer Hansen, LF 1 og Mikael Rask, der begge levede op til forestillingen om, at pokalskak med begrænset betænkningstid ofte byder på store overseelser. Således skiftede fordelen flere gange, inden Faaborg-spilleren fik sat det sidste stød ind:

Hvid: Renè Rauer Hansen, LF 1
Sort: Mikael Rask,Faaborg
1.d4 Sf6 2.c4 g6 3.Sf3 Lg7 4.g3 c5 5.d5 b5 6.cxb5 a6 7.bxa6 Lxa6 8.Sc3 d6 9.Lg2 0–0 10.Tb1 Sbd7 11.b3 Da5 12.Ld2 Tfb8 13.h3 c4 14.Sd4 Dc7 15.Sc6 Te8 16.b4 Lb7 17.a4 e6? 18.Sb5! Db6 19.Sxd6?! exd5 20.Sxe8 Txe8 21.Sa5 c3 22.Le3 Txe3 23.fxe3 Dxe3



24.Sxb7?
24.Dd3!
24...Dxg3+ 25.Kf1 Df4+ 26.Kg1??
26.Lf3=



26...De3+ 27.Kf1 Se4 28.Lxe4 Dxe4 29.Dd3 Dxh1+ 30.Kf2 Dh2+ 31.Kf1 Se5 32.Dxd5 Dxh3+ 33.Ke1 c2 34.Tc1



34...Dc3+ 35.Dd2 Dg3+ 36.Kf1 Sg4 37.e3 Df3+ 38.Kg1 Le5!




0–1


Sydøstfyn videre med kniberi
Lokalopgøret mellem Nyborg og Sydøstfyn så længe ud til at kunne ende med lynomkamp, men ved stillingen 1,5-1,5 lykkedes det divisionsholdets Kris Munk at vende et remis tårnslutspil til gevinst.

Sydøstfyn fik ellers den bedst tænkelige start, da Arne Andersen i broderopgøret mod Svend Veise allerede efter få træk neglede en vital bonde.

Arne kunne muligvis have fået endnu mere ud af åbningen, men slutspillet, han afviklede til, fejlede bestemt intet, og efter sikkert spil kunne han bringe Sydøstfyn foran 1-0.

Nyborg har så udpræget deres styrke i toppen, og såvel Stig Gorm Jensen med remis mod IM Lars Borbjerggaard som John Frederiksen med gevinst over Martin Strandby Hansen gjorde deres skyldighed og sørgede for udligning, inden deres klubkammerat Jan Saxtorff efter at have holdt balancen i lang tid, endte med at gå helt galt i byen mod Kris Munk.

Partiet kunne muligvis have fået et andet udfald, i hvert fald tillod begge parter sig undervejs den luksus, at lade deres dronninger stå direkte i slag, men det blev ikke straffet!

Dermed er samtlige fire fynske divisionshold videre til semifinalerne, som spilles i uge 7.

Læs også:
Sydøstfyn vandt pokalfinalen (4. marts 2014)
FREM og Sydøstfyn mødes i pokalfinalen (12. februar 2014)
Semifinalerne spilles hos Sydøstfyn (4. februar 2014)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 3. runde (23. januar 2014)
Klar til kvartfinalerne (19. januar 2014)
Den romantiske skak-tilgang (1. december 2013)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 2. runde (30. november 2013)
Trekanten sendte FREM 2 ud (30. november 2013)
Alle favoritter videre i pokalturneringen - 2. del (7. november 2013)
Alle favoritter videre i pokalturneringen - 1. del (6. november 2013)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 1. runde (6. november 2013)
Pokalturneringen - tilmeldte hold (25. oktober 2013)
Tilmeldingsfristen til pokalturneringen nærmer sig (1. oktober 2013)

© 2019 Fyns Skak Union