Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

5. november 2014 PrintvenligAlle favoritter videre
Af Niels Erik Nielsen
Da de fynske divisionsklubbers førstehold samt de tidligere pokalmestre Trekanten alle var videre til 2. runde uden kamp, kunne ingen af forhåndsfavoritterne risikere at løbe ind i hinanden ved pokalstævnet i Nyborg.

Flere af parringerne resulterede i opgør, hvor det ene hold stillede op som klar favorit, men heldigvis var der også udsigt til mere jævnbyrdige kampe.

Således var to af stævnets på papirets svageste mandskaber Ejby og Ullerslev 2 så heldige at trække hinanden, og det var da også her, aftenens første afgørelse faldt, da Ejbys Jørgen Jørgensen satte modstanderen mat i blot 14 træk!



Ejby - Ullerslev 2.

Vestfynboernes førstebræt Chresten Nielsen vandt også relativ hurtigt, og da Poul Jacobsen ligeledes fik fordel, var det snart klart, hvem der ville gå videre til 2. runde.

Jævnbyrdigt lokalopgør
Da lodtrækningen forelå, var et godt bud på aftenens mest jævnbyrdige kamp det odenseanske lokalopgør mellem LF 2 og FREM 3, hvilket da også kom til at holde stik.

FREM 3 kom klart bedst fra start, idet Bo Sørensen som hvid kom ud af åbningsfasen mod Jacob Jensen med to bønder i overskud, og kompensation var det svært at få øje på.

Noget tilsvarende gjorde sig gældende på tredjebrættet mellem Niels Henrik Cappelen og Alexander Le Besq, men her rådede LF-spilleren trods alt over et farligt angreb for de ofrede bønder.

Den første afgørelse faldt imidlertid på bræt 2, hvor to veteraner mødtes:

Hvid: Erik Pedersen, FREM 3
Sort: Kurt Ploug, LF 2

[noter: NEN]
1.b3 c5 2.Lb2 Sc6 3.f4 d5 4.e3 Sf6 5.Sf3 h6 6.Ld3 a6 7.a4 Sb4 8.Le2 Lf5 9.d3 Tc8 10.Se5 e6 11.Sd2 Ld6 12.0–0 0–0 13.g4 Lh7 14.g5 Lxe5 15.fxe5 Sd7 16.gxh6 Dg5+ 17.Kh1 Dxh6 18.Tf3 Sc6 19.Df1 Lf5 20.Tg3



20...Sdxe5 21.Sf3 f6 22.Sxe5 Sxe5 23.Dg2 Dh7 24.Tg1 Tf7 25.Lxe5 fxe5 26.Tg5



26...Kf8?
26...Dh6!=.
27.Th5 Dg8 28.Dg5?! Ke8?!
Bedre 28...Tf6.
29.Dh4 Kd7



30.e4! Tcf8?!
Herfra går det stejlt ned ad bakke, men også efter 30...dxe4 31.dxe4 g5 32.Thxg5 Dh7! 33.Td1+ Kc6 34.Dxh7 Lxh7 35.Txe5± har hvid klar fordel.
31.exf5 exf5 32.Thg5 Tb8 33.Dg3 Ke6 34.Tg6+ Tf6 35.Txf6+ Kxf6 36.Dg6+ Ke7 37.Dxf5
1–0




Erik Pedersen - Kurt Ploug.

Partiet mellem Bo Sørensen og Jacob Jensen tog en drastisk vending, da LF-spilleren ikke alene vandt det mistede materiale tilbage, men oven i købet kom en bonde op i et uligefarvet løberslutspil.

Det blev der filet lidt på, indtil Jacob indså, at han ikke kunne gøre fremskridt. Remis blev det også i Niels Henrik-Alexander, hvor sidstnævnte dog godt kunne have spillet videre, men det var ikke nødvendigt, da matchens sidste parti også endte med pointdeling:

Hvid: Ken Rasmussen, LF 2
Sort: Johnny Holler Johansen, FREM 3

[noter: NEN]
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Sc3 Sf6 4.Sf3 dxc4 5.a4 Lf5 6.e3 e6 7.Lxc4 Lb4 8.0–0 Sbd7 9.De2 Lg6 10.Td1 De7 11.a5 0–0 12.Se5 Sxe5 13.dxe5 Sd7 14.f4 Sc5 15.Ld2 Dc7 16.Sa2 Lxd2 17.Dxd2 Tfd8 18.De2 b5 19.axb6 axb6 20.b4 Se4 21.Ld3



21...Sc3!?

Holder balancen, men i stedet for kunne sort forsøge at gribe initiativet med 21...Ta3!, fx 22.Tac1 Sg3 23.hxg3 Taxd3 med lille sort fordel.
22.Sxc3 Txa1 23.Txa1 Lxd3 24.Dd2 h6 25.Td1 c5 26.bxc5 bxc5 27.Sb5 Db8 28.Sd6 Lg6 29.Tc1



Heromkring blev der taget remis. Sort risikerer ganske vist at miste c-bonden, men selv uden den er der langt hjem for hvid.
½–½



FREM 3 - LF 2.

Odense sendte Nyborg 2 ud
Spænding til det sidste var der også i matchen mellem Odense og Nyborg 2, hvor odenseanernes formand Lars Petersen gav sit hold en perfekt start ved at vinde over Jens Frederiksen, som allerede i åbningen kom i problemer.

Jørgen Christiansen sørgede imidlertid for udligning ved at vinde over Morten Jannik, som ellers længe så ud til at kunne holde et tårnslutspil remis.

Glæden varede imidlertid kort for værterne, der igen kom bagud, da Søren Asger Petersen i sikker stil omsatte sin fordel mod Jan Saxtorff:

Hvid: Jan Saxtorff, Nyborg 2
Sort: Søren Asger Petersen, OS

[noter: NEN]
1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Sc3 Sf6 5.h3 Sc6 6.Sf3 Lf5 7.a3 e6 8.Lg5 Le7 9.Ld3 Lg6 10.Lxg6 hxg6 11.De2 0–0 12.0–0–0 Da5 13.Db5 Tfc8 14.Dxa5 Sxa5 15.Td3 a6 16.Te1 b5 17.Lxf6 Lxf6 18.g4 Ta7 19.Sb1 Tac7 20.Te2 Sc4 21.Tc3 Le7



22.Se5?? Lg5+ 23.Sd2
Tvunget, da 23.Kd1?? ender i en katastrofe efter 23…Sxb2+ 24.Ke1 Txc3–+.
23...Sxd2 24.Txc7 Txc7 25.Txd2 Kf8 26.Kd1 Lxd2 27.Kxd2 Ke7 28.c3



28...g5! 29.Sd3 a5 30.f3 Kd6 31.Ke3 f6 32.Sc5 e5 33.Sd3 a4! 34.Sb4 Tc8 35.Sd3 Tc4 36.dxe5+ fxe5 37.Kd2 e4 38.fxe4 dxe4 39.Sf2 Ke5 40.Ke3




40...g6! 41.Sd1 Tc8 42.Sf2 Th8 43.Ke2 Kf4 44.Kf1 Kf3 45.Kg1 Td8 46.Sh1 Td1+ 47.Kh2



47...Txh1+!
Der er mange måder at vinde på, men hvorfor ikke vælge den mest forcerede?
48.Kxh1 Kf2 49.Kh2 e3 50.h4 gxh4 51.Kh3 g5
0–1



Odense - Nyborg 2.

Bagud 1-2 var Nyborgs Sefik Pandzic derfor tvunget til at vinde over Henrik H. Nielsen for at fremtvinge en lynomkamp, men selv om parterne næsten spillede tiden ud, var og blev slutspillet tårn og fribonde til hver dødt remis.

I Læseforeningen 4-Middelfart 2 var det også svært at udpege en favorit, men her blev det afgørende, at et par partier på vippen faldt ud til Middelfarts fordel.



Middelfart 2 - LF 4.
Favoritter sikkert videre
I de resterende opgør var der stor styrkeforskel, og FREM 2 vandt da også det interne klubopgør mod FREM 4 i sikker stil, selv om det naturligvis var en overraskelse, at Peter Morling holdt remis mod Mathias Meunier.

På det tidspunkt var andetholdet foran 3-0, så det var allerede videre, men det hører med til historien, at da fredspiben blev tændt, var partiet stadig i materiel balance.



FREM 2 - FREM 4.

Sandes Drenge afgav blot et halvt point mod Faaborg 2, og det samme gjaldt for Nr. Aaby 2 mod LF 3. Blandt holdets sejrherrer var Niels Bommerholdt, som øgede til 3-0:

Hvid: Per Bjerre, LF 3
Sort: Niels Bommersholdt, Nr. Aaby 2

[noter: NEN]
1.e4 d6 2.d4 Sf6 3.Sd2 g6 4.Sgf3 Lg7 5.Lc4 0–0 6.c3 Sc6 7.0–0 Lg4 8.h3 Lxf3 9.Dxf3 e5 10.dxe5 Sxe5 11.De2 Te8 12.Te1 d5 13.Lb3 dxe4 14.Td1 Sd3 15.Sxe4 Txe4 16.Le3 De7



17.Txd3?!

17.Dxd3=.
17...Lh6! 18.Tad1 Te8 19.Df3?!
19.Te1 eller 19.Tf1 var bedre.
19...Lxe3 20.Txe3 Txe3 21.fxe3 Dxe3+ 22.Dxe3 Txe3 23.Tf1 Kg7 24.Kh2 Te2



25.Tf3?

25.Tb1 var nødvendigt, men også her har sort fat i den lange ende.
25...Txb2 26.Te3 Td2 27.c4 c5 28.Kg3 a6 29.Kf3 b5 30.Te5 Sd7



31.Td5?
Eneste chance for at holde gryden i kog var at beholde tårnene på brættet.
31...Txd5 32.cxd5 f5 33.a4 c4 34.Lc2 Kf6 35.g4 fxg4+ 36.hxg4 Ke5 37.Le4 Sc5 38.axb5 axb5
0–1




Per Bjerre - Niels Bommersholdt.

2. runde spilles i Læseforeningen torsdag den 27. november med lodtrækning kl. 18.50.


Læs også:
Pokalfinalen afgjort efter dramatisk forløb (5. marts 2015)
FREM 1 vandt pokalfinalen (3. marts 2015)
Pokalfinalen sendes LIVE (1. marts 2015)
FREM 1 og Trekanten pokalfinaleklar (21. februar 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 4. runde (17. februar 2015)
Pokalsemifinale (24. januar 2015)
Sandes Drenge semifinaleklar (21. januar 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 3. runde (20. januar 2015)
Alle favoritter på nær én gik videre (30. november 2014)
De forsvarende mestre ude af pokalturneringen (30. november 2014)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 2. runde (28. november 2014)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 1. runde (4. november 2014)
Pokalturneringen står for døren (25. oktober 2014)
Tilmeldingsfristen for pokalturneringen nærmer sig med stormskridt! (6. oktober 2014)

© 2019 Fyns Skak Union