Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

28. november 2014 PrintvenligPokalturneringen - enkeltresultater fra 2. runde
Af Niels Erik Nielsen
Torsdag den 27. november blev 2. runde af pokalturneringen afviklet i Læseforeningen, hvor de 16 tilbageværende hold duellerede om, hvem der skulle videre til kvartfinalerne.

Resultater fra 2. runde i pokalturneringen:

Nr. Aaby 2 - FREM 1: 0-4
Niels Bommersholdt - Jwan Bakr 0-1
Benny K. Sørensen - Kristoffer Dyrgaard 0-1
Nicolai Andresen - Per Stentebjerg 0-1
Buster D. Nielsen - Tom Frantsen 0-1

Odense - SANDES DRENGE: 1-3
Jesper S. Poulsen - Michael Nord 0-1
Henrik Hede Nielsen - Heinz Furrer 0,5-0,5
Klaus Skadegaard - Ebbe Strøm 0,5-0,5
Lars Petersen - Cipriano Sande 0-1

Nr. Aaby 1 – Middelfart 2: 3,5-0,5
Mads B. Svendsen - Jørgen Klerens 1-0
Carsten Sørensen - Jørgen Mikkelsen 1-0
Martin Jørgensen -Abdul Hannan Nassan 1-0
Arne B. Madsen - André Skovrind 0,5-0,5

FREM 3 – FREM 2: 2-2, 2,5-1,5
Johnny Holler Johansen - Tommy Knoth 0-1, 1-0
Erik Pedersen - Niels Henrik Sørensen 1-0, 0,5-0,5
Alexander Le Besq - Yann Le Besq 1-0, 1-0
Bo Sørensen - Anton Kjeldsen 0-1, 0-1

Nyborg 1 - Ejby: 4-0

John Frederiksen - Chresten Nielsen 1-0
Stig Gorm Jensen - Andrew Velarde 1-0
Svend Veise - Bjarne Andersen 1-0
Anders Jensen - Børge Hansen 1-0

Læseforeningen 1 - Ullerslev 1: 4-0
Jørn Moestrup - Knud Nielsen 1-0
Jesper Knudsen - Per Sønder 1-0
Per Arnt Rasmussen - H.C. Nilsson 1-0
Michael Linde Larsen - Finn Schouw Jensen 1-0

Faaborg 1 – Middelfart 1: 2,5-1,5
Mikael Rask - Erling N. Hansen 0,5-0,5
Bent Warncke - Thomas Bo Thomsen 0-1
Jens Ole Næsborg - Jacob Kloch 1-0
Ove Matras - Peter Jørgensen 1-0

Sydøstfyn – Trekanten: 1-3
Martin Strandby Hansen - Jørn Sloth 0,5-0,5
Per Sørensen - Carsten Bank Friis 0,5-0,5
Jørgen Kiel - Søren Rix 0-1
Allan Hallgren Hansen - Gert Aagaard 0-1



FSU-pokalen samt aftenens parringer.

Dermed er Sandes Drenge, FREM 1, FREM 3, Faaborg 1, LF1, Nyborg 1, Nr. Aaby 1 og Trekanten klar til 3. runde, som finder sted mandag den 19. januar 2015 kl. 19.00 i FREM, Nørregade 60, 3. sal, 5000 Odense C. Lodtrækningen foretages som altid kl. 18.50.


Læs også:
Pokalfinalen afgjort efter dramatisk forløb (5. marts 2015)
FREM 1 vandt pokalfinalen (3. marts 2015)
Pokalfinalen sendes LIVE (1. marts 2015)
FREM 1 og Trekanten pokalfinaleklar (21. februar 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 4. runde (17. februar 2015)
Pokalsemifinale (24. januar 2015)
Sandes Drenge semifinaleklar (21. januar 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 3. runde (20. januar 2015)
Alle favoritter på nær én gik videre (30. november 2014)
De forsvarende mestre ude af pokalturneringen (30. november 2014)
Alle favoritter videre (5. november 2014)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 1. runde (4. november 2014)
Pokalturneringen står for døren (25. oktober 2014)
Tilmeldingsfristen for pokalturneringen nærmer sig med stormskridt! (6. oktober 2014)

© 2019 Fyns Skak Union