Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

30. november 2014 PrintvenligDe forsvarende mestre ude af pokalturneringen
Af Niels Erik Nielsen
Lodtrækningen til 2. runde af pokalturneringen resulterede i noget af et pokalbrag, idet de forsvarende mestre fra Sydøstfyn og de tidligere vindere fra Trekanten trak hinanden.

Begge var oversiddere i 1. runde, så på forhånd var der ingen pejlemærker om, hvordan to af forhåndsfavoritterne ville stille op.

Mens Trekanten anført af Jørn Sloth mødte frem med et meget stærkt mandskab, kan det samme bestemt ikke siges om Sydøstfyn, der var uden flere af deres bedste spillere.

Martin Strandby Hansen og Per Sørensen var således de eneste fra førsteholdstruppen, og de fik selskab af Jørgen Kiel og Allan Hallgren Hansen, som til daglig slår deres folder på hhv. andet- og tredjeholdet.

En så stor åreladning var måske gået med en mere heldig lodtrækning, men bortset fra FREM 1 kunne den næsten ikke blive værre.

Den første afgørelse faldt da også på det nederste bræt, hvor Gert Aagaard tidligt bragte Trekanten foran 1-0 ved at vinde over Allan Hallgren Hansen.

Da Carsten Bank Friis godt kunne se, hvor det bar hen på tredjebrættet mellem Søren Rix og Jørgen Kiel, fremtvang han en remis ved evig skak, og det viste sig snart, at hans kalkule kom til at holde stik:

Hvid: Søren Rix, Trekanten
Sort: Jørgen Kiel, Sydøstfyn

[noter: NEN]
1.e4 c5 2.Sc3 Sc6 3.Sge2 g6 4.d4 cxd4 5.Sxd4 Lg7 6.Le3 a6 7.Lc4 Sf6 8.Dd2 0–0 9.f3 b5 10.Lb3 Lb7 11.g4 d6 12.0–0–0 Sd7 13.Sxc6 Lxc6 14.Lh6 Db6 15.h4 Se5 16.Lxg7 Kxg7 17.h5 Th8



18.h6+?!
Selv om sort også står ubehageligt efter teksttrækket, kunne hvid risikofrit opretholde spændingen på kongefløjen.
18…Kf8 19.Thf1 Sc4 20.Lxc4 bxc4 21.Sd5 Lxd5 22.Dc3! f6 23.exd5 Kf7 24.Td4 Thc8 25.g5 fxg5 26.Te1 Tg8 27.De3 Db7 28.De6+ Kf8 29.Txc4 Tb8??



30.b3?
Efter 30.Tb4! kunne sort give op.
30...Ta8 31.Tg4 Ta7 32.Tc4 Ta8 33.Te3 Td8 34.Tce4 Td7 35.Tg4 Td8 36.Txg5 Dd7 37.De4 Ke8 38.Tg1 Tf8



39.Tge1?!

Her kunne Trekanten-spilleren have sluttet elegant af med 39.Txg6! hxg6 40.Dxg6+ Tf7 41.h7, hvorpå han regnede med, at 41…Dh3 ville holde modstanderen inde i kampen, men det viser sig efterfølgende, at 42.Dg8+ Tf8 43.h8D! vinder for hvid. 43...Txg8?? strander naturligvis på 44.Dxh3, men varianten blev naturligvis forkastet på grund af 43…Dxh8??, men det ville føre til en smuk epaulette-mat efter 44.Txe7+! Kxe7 45.De6#.
39...Tf7 40.Dh4 Kf8 41.Te6 Tc8 42.De4 Dc7 43.c4 a5 44.Dd4 Kg8 45.f4 Te8 46.f5 Dc5 47.Dxc5 dxc5 48.fxg6 hxg6 49.Txg6+ Kh7 50.Tg7+ Txg7 51.hxg7 Kxg7 52.Te6 a4 53.Kc2 axb3+ 54.axb3



Og hvid vandt i få træk.
1–0



Søren Rix - Jørgen Kiel og Gert Aagaard - Allan Hallgren Hansen.

Selv om matchen dermed var afgjort, fortsatte Jørn Sloth og Martin Strandby næsten til sidste patron, hvilket gjorde det til aftenens længste forestilling, men det ændrede ikke på, at slutspillet med uligefarvede løbere endte remis.


Jørn Sloth - Martin Strandby Hansen.

FREM 1 gjorde kort proces
Sidste sæsons pokalfinalister fra FREM fik en ønskelodtrækning, da Nr. Aaby 2 blev modstanderen.



Nr. Aaby 2 - FREM 1.

I aftenens først færdigspillede match gjorde favoritterne da også rent bord. Her vinder Kristoffer Dyrgaard på andetbrættet over Benny Sørensen, der kom galt af sted allerede i åbningen:

Hvid: Benny Sørensen, Nr. Aaby 2
Sort: Kristoffer Dyrgaard, FREM 1

[noter: NEN]
1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.Dxd4 Sc6 4.Dd1 Sf6 5.Sc3 e6 6.Lc4 Lb4 7.Sge2 Sxe4 8.Ld2



8...Sxf2! 9.Kxf2 Dh4+ 10.Sg3 Dxc4 11.Te1 Lc5+ 12.Le3 d5 13.Sxd5 0–0!
Væsentlig bedre end 13...exd5?, selv om sort også her beholder en vis fordel efter 14.Lxc5+ Le6. 14.Lxc5?! Dxc5+ 15.Se3



15...f5! 16.Kg1 f4 17.Se4 Db6 18.Tf1 Dxe3+ 19.Kh1 Dxe4
0–1




Nr. Aaby 2 - FREM 1.

Sandes Drenge blandt de sidste otte
Pokaldebutanterne ’Sandes Drenge’, som har navn efter Cipriano Sande er videre til kvartfinalerne efter en sikker sejr over Odense Skakklub.

Det var Sandes egen klub, det gik ud over, og han havde oven i købet selv en væsentlig andel i triumfen ved at vinde over sin egen formand Lars Petersen.

Inden det kom så vidt, havde Michael Nord, der til daglig stiller op for Tårnet, imidlertid skaffet Sandes Drenge et perfekt udgangspunkt ved på førstebrættet at vinde over Jesper S. Poulsen, hvis kongestilling blev smadret totalt efter 20…g7-g6?:



21.Sxg6! Txf5 22.Txh6+ Kg7 23.exf5 Lg8 24.f6+ Kf7 25.Lb3+ De6 26.Td7+ Ke8 27.Lxe6 Lxe6 28.Tg7 Lf7 29.Th8+ Kd7 30.Txf7+ Ke6 31.Dc4+ Kf5




32.Se7+! Sxe7 33.fxe7+ Kxg5 34.Dh4+ Kg6 35.Df6#.
1–0


Bagud 2-0 skulle Odense vinde de to sidste partier for at fremtvinge lynomkamp, og det var Henrik Hede Nielsen og Klaus Skadegaard aldrig i nærheden af. De forsøgte sig et stykke tid endnu, inden parterne enedes om remis.



Sandes Drenge - Odense Skakklub.
 

Læs også:
Pokalfinalen afgjort efter dramatisk forløb (5. marts 2015)
FREM 1 vandt pokalfinalen (3. marts 2015)
Pokalfinalen sendes LIVE (1. marts 2015)
FREM 1 og Trekanten pokalfinaleklar (21. februar 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 4. runde (17. februar 2015)
Pokalsemifinale (24. januar 2015)
Sandes Drenge semifinaleklar (21. januar 2015)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 3. runde (20. januar 2015)
Alle favoritter på nær én gik videre (30. november 2014)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 2. runde (28. november 2014)
Alle favoritter videre (5. november 2014)
Pokalturneringen - enkeltresultater fra 1. runde (4. november 2014)
Pokalturneringen står for døren (25. oktober 2014)
Tilmeldingsfristen for pokalturneringen nærmer sig med stormskridt! (6. oktober 2014)

© 2019 Fyns Skak Union