Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

13. april 2015 PrintvenligFynboer til DM - øvrige grupper
Af Niels Erik Nielsen
Fraregnet de tilmeldte til lynskak, nåede deltagerantallet ved DM i Svendborg op på 250, hvilket er pænt over de seneste udgaver.

Heraf kom de 46 fra fynske klubber, hvilket der også er grund til at være stolte over, selv om der var et par gengangere imellem!

De udnyttede nemlig de mere fleksible tilmeldingsmuligheder, som ud over Svendborgs lyksaligheder nok har hovedæren for det flotte fremmøde.



Kort Påske 2, gruppe 2.

Fynske partieksempler
I det følgende kommer der nogle partinedslag med fynske spillere involveret, men da der jo kun blev sendt LIVE fra nogle af grupperne, er de i sagens natur udvalgt efter det forhåndenværende søms princip.

Vi begynder i Gruppe 7 (1), hvor der var fire fynboer til start. Bedst gik det for Michael Nord, Tårnet, der var med fremme indtil nederlaget i næstsidste runde til gruppevinderen Bo Garner Christensen, K41. Her vinder Michael i 3. runde over Peter Risgaard Poulsen, Silkeborg:

Hvid: Michael Nord, Tårnet (1994)
Sort: Peter Risgaard Poulsen, Silkeborg (1957)

[noter: NEN]
1.e4 e6 2.d4 d5 3.Sc3 dxe4 4.Sxe4 Sf6 5.Sxf6+ gxf6 6.Sf3 b6 7.g3 Lb7 8.Lg2 Ld6 9.0–0 Sd7 10.Te1 c6 11.c4 Dc7 12.d5 e5 13.Sh4 0–0–0 14.Sf5 Sf8 15.Da4



15...a5? 16.dxc6 La6 17.Le3 Se6 18.a3! Kb8 19.Tac1 Lc8 20.b4



20...Le7? 21.Sxe7
Der kunne følge: 21...Dxe7 22.Lxb6, hvorefter sort er helt færdig.
1–0

Runden efter fortsatte Michael succesen mod Jens Abildlund Brorsen. Vi kommer ind efter BMS-spillerens 20.Tab1:



20...Df8?!
20...Dg5! var væsentlig stærkere.
21.Thf1 Te8 22.Dd7 Td8 23.De6 Te8 24.Dh3 b6 25.g3 Ta4 26.Tb2 Df7 27.Dg2 e4 28.c4 Df6 29.Tc2 Dd4 30.Dh3 Dd3+ 31.Kd1 Tb4 32.Kc1



32...e3?!
32...Lf4!–+.
33.fxe3 Dxe3 34.Dh5 Ta4 35.Df3 De5 36.Sb3 Ta3



37.Dd3??
Efter 37.Kb1! kan hvid kæmpe videre.
37...Txb3! 38.axb3 Da1+ 39.Kd2 Lb4+ 40.Tc3 Lxc3+ 41.Dxc3 Dxf1
0–1


Michael Nord vandt 21 point og går til 2021 i dansk rating, mens hans Elo-tal nu er oppe på 2040.

Tobias Ilsøe Jensen, FREM spillede stort set lige op. Her vinder han i 3. runde over Lars Kjøller Nilsson, Hillerød, som bukkede fælt efter Tobias’ 19.Td-b1:



19...Da3?? 20.Sa4!
1–0




4. runde: Jakob Bjerre Jensen - Tobias Ilsøe Jensen.

Michael Nords klubkammerat Ulrik Larsen var også på plads i sin hjemby, og som lavest ratet i feltet udløste hans 3p. en ratinggevinst på 15 til 1937. Hans eneste gevinst kom i 6. runde mod Peter Risgaard Poulsen, Silkeborg, der blev kombineret ud af banen efter 17…Tf8xf6:



18.Txd7! Df8 19.Sxf6+ Dxf6 20.Dxe6+
1–0




Ulrik Larsen - Peter Risgaard Poulsen.

Stakkels Peter Risgaard Poulsen var i det hele taget en populær modstander i Svendborg-lejren, thi i sidste runde lykkedes det også for den tredje Tårnet-spiller i feltet at vinde over ham:

Hvid: Kurt Hollesen, Tårnet (1936)
Sort: Peter Risgaard Poulsen, Silkeborg (1957)

[noter: NEN]
1.e4 e6 2.d4 d5 3.Sd2 dxe4 4.Sxe4 Sf6 5.Sxf6+ gxf6 6.Sf3 b6 7.g3 Lb7 8.Lg2 Sc6 9.0–0 Dd7 10.Te1 0–0–0 11.Le3 Se7 12.c3 Kb8 13.a4 h5 14.a5 Sf5 15.axb6 cxb6 16.Lf4+ Ld6 17.Lxd6+ Dxd6 18.Da4 a5 19.b4 Lc6 20.Db3 h4 21.bxa5 b5 22.c4 hxg3 23.hxg3 Sxg3



24.d5! exd5 25.Sd4 Se4?!
25...Sf5 26.Sxc6+ Dxc6 27.Dd3 Sd6 28.cxb5 Dc4±.
26.Sxc6+ Kc7 27.Txe4 dxe4 28.Sxd8 Dh2+ 29.Kf1 De5 30.Tc1 Txd8 31.cxb5+ Kb8



32.Dg3!
Langt fra det stærkeste, men ud fra en praktisk betragtning er det helt ødelæggende for sort.
32...Dxg3 33.fxg3 f5 34.Tc5 Td1+ 35.Ke2 Ta1 36.a6 Ta2+ 37.Kf1 Ta1+ 38.Kf2 Ta2+ 39.Kg1 e3 40.Te5 e2 41.Te8+
1–0



1. runde: Tobias Ilsøe Jensen - Kurt Hollesen.

Trods den afsluttende sejr tabte Kurt Hollesen lidt rating i turneringen.

Gruppe 7 (1): (18 deltagere): … 5. Michael Nord, Tårnet 4/7p. 12. Tobias Ilsøe Jensen, FREM 3p. 13. Ulrik Larsen, Tårnet 3p. … 15. Kurt Hollesen, Tårnet 3p.

Gruppe 7 (2): (24 deltagere): … 14. Mathias Nielsen, Sydøstfyn 3p. 22. Johnny Holler Johansen, FREM 2,5p.



Gruppe 7 (2).

Gruppe 7 (3): (19 deltagere): … 10. Birger Olsen, Sydøstfyn 3,5p. … 14. Per Andersen, Midtfyn 3p.



Birger Olsen, Sydøstfyn.




Per Andersen, Midtfyn.

Erik Hansen, Tårnet deltog i en af de populære G5-grupper. Her vinder han i 2. runde over Christian Emil Frambøl, Skanderborg, der netop har fejlet fælt med 39…Tb5??:



40.Txb5! cxb5 41.b4 a4 42.c4! bxc4




43.b5!
Og hvid vandt i yderligere 12 træk.
1–0

G52 (1): (14 deltagere): … 12. Erik Hansen, Tårnet 1,5p.

Flot andenplads til Frits Ørbæk
Ud over Sophus M. Møllers juniordanmarksmesterskab og Tom Frantsens tredjeplads i Kort Påske 1, var Frits Ørbæk Hansen, Sydøstfyn, den eneste lokale spiller, der kom i præmierne.

Frits, der deltog i en anden G5-gruppe, endte med 3/5p. på en flot andenplads. Han tabte kun til den suveræne gruppevinder og vandt hele 81 ratingpoint, så han nu er oppe på 1481.

Frits lagde ud med at vinde over Tiziano Wul Micalizio, Springeren, der var en færdig mand efter 20…f7-f6:



21.Txg7+! Kxg7 22.fxe5 fxe5 23.Dg6+ Kf8 24.fxe6 Dh4+ 25.Kd2 Te7 26.Le2 Tg7



27.Dxg7+! Kxg7
Hvid fortsætter med 28.Sf5+ Kf6 29.Sxh4, hvorefter alt håb er ude for sort.
1–0

Succesen fortsatte i 3. runde, hvor Jens Hardy Pedersen, Frederikshavn måtte stå for skud efter 38…Lh4-g5:



39.Dxg5!! hxg5 40.d7 Kg7 41.d8D Se6



42.Tg8+
1–0


G52 (2): (12 deltagere): … 2. Frits Ørbæk Hansen, Sydøstfyn 3p.

Kvindeklassen: (12 deltagere): 1. Sandra de Blecourt Dalsberg, Seksløberen 6,5/7p. 2. Marie Frank-Nielsen, Philidor5p. … 8. Elisabeth Mechlenburg Møller, FREM 3p. forventet score på 1,85 + 52 til 1253.



1. runde: Elisabeth Mechlenburg Møller - Margarita Baliuniene.

Veteranklassen: (25 deltagere): 1. Poulsten Holm Grabow, Evans 5/5p. … 7. Martin Hansen, Tårnet 3p. … 8. Henning Nielsen, Sydøstfyn 3p. … 11. Ove Matras, Faaborg 3p. … 13. Ib Lynæs Hansen, Tårnet 2,5p. … 18. John G. Madsen, OS 2p. … 23. Erling Rasmussen, LF 1,5p. … 25. Jørn Knudsen, Tårnet 1p.



2. runde: Ove Matras og Martin Hansen med front til.




2. runde: Grabow - Ib Lynæs Hansen og Erling Rasmussen - Torben Hansen.

Kort Påske2 (1): (20 deltagere): … 7. Sven Judas, LF 2,5/5p. … 12. Per Schmidt Sørensen, Sydøstfyn 2,5p. 13. Martin Strandby Hansen, Sydøstfyn 2,5p. 14. Arne Andersen, Sydøstfyn 2,5p.



Martin Strandby Hansen - Arne Andersen.



Per Schmidt Sørensen, Sydøstfyn.

Kort Påske2 (2):
(18 deltagere): … 12. Arne Bech Madsen, Nr. Aaby 2/5p. 13. Thomas Christensen, Nr. Aaby 2p. 14. Svend Veise, Nyborg 2p. … 16. Kasper Larsen, Nr. Aaby 2p. 17. Jakob Jensen, LF 2p.



Bagerst tv. er det Arne Bech Madsen, Nr. Aaby.



Kort Påske2 (2).



Kort Påske2 (2).

Kort Påske2 (3): (18 deltagere): … 5. Jens Rasmussen, FREM 3/5p. … 12. Jens Frederiksen, Nyborg 2,5p. … 14. Tage Knudsen, Sydøstfyn 2p. 15. Jan Nielsen, Sydøstfyn 1,5p.



Jens Rasmussen - Poul Erik Simonsen.

Turneringens hjemmeside: www.skak-dm.dk.


Læs også:
Fynboer til DM - kandidatklassen (12. april 2015)
Sophus juniordanmarksmester (11. april 2015)
Poul Jacobsen ny formand for DSU (5. april 2015)
DM i Svendborg er et kæmpe tilløbsstykke (1. april 2015)

© 2019 Fyns Skak Union