Søg i nyheder Kontakt fsu Sitemap

3. november 2009 PrintvenligFSU-pokal - resultater 1. runde
Af Niels Erik Nielsen

Her er resultaterne fra 1. runde af FSUs pokalturnering 2009-10.

Stævnet i Nyborg (omkampe i parentes):

Faaborg II – Nyborg II 2-2 (2-2, 2-2, 1-3)
Hans Hansen – Jimmy Sørensen 0-1 (1-0, 1-0, 0-1)
Svend Pedersen – Erling Pedersen 1-0 (0-1, 1-0, 0-1)
Dennis Vejstrup – Henning Petersen 1-0 (1-0, 0-1, 1-0)
John Gunn – Erik G Andresen 0-1 (0-1, 0-1, 0-1)

Sydøstfyn II – Nørre Aaby I 2-2 (2½-1½)
Kris Munk – Carsten Sørensen ½-½ (1-0)
Arne Andersen – Martin Jørgensen ½-½ (½-½)
Thomas Kaas – Kasper Larsen ½-½ (1-0)
Jørgen Kiel – Benny Sørensen ½-½ (0-1)

FREM IV – FREM I ½-3½
Søren Gjedsted – Ellen Hagesæter 0-1
Peter Kinggaard – Alf R. Andersen ½-½
Jakob Frederiksen – Kristoffer Dyrgaard 0-1
Anders Frederiksen – Tom Frantsen 0-1

Indslev – Fe-drengene 1-3
Jakob Petersen – Christian Furrer 0-1
Dennis Jespersen – Ove Eriksen ½-½
Andrew Velarde – Poul Eriksen ½-½
Joakim Hansen – Heinz Furrer 0-1

Nyborg I – Odense 4-0
Stig G Jensen – Keld Boysen 1-0
Jørn Schmidt – Morten Jannik 1-0
Svend Veise – Lars Petersen 1-0
Samuel Stougaard – Henrik Jørgensen 1-0

Læseforeningen II – Nyborg III 2½-1½
Jens Rasmussen – Jan Saxtorff ½-½
Erling Rasmussen – Jørgen Christiansen 1-0
Niels Henrik Cappelen – Jens Frederiksen 1-0
Claus Bøjsen – Bjarne Brunhøj 0-1 

Stævnet i Middelfart (omkampe i parentes):

Sydøstfyn I – FREM III 4-0
Uden kamp

Gelsted - Sidespringerne ½-3½
Chresten Nielsen - Kaj Rosell 0-1
Børge Hansen - Otto Larsson 0-1
Bent Bertram - Carsten Frederiksen ½-½
Per Stege - Arne Rasmussen 0-1

FREM II- Middelfart 3-1
Michael Madsen - Erling Hansen ½-½
Niels Henrik Sørensen - Jacob Kloch ½-½
Sander Ehmsen - Leif Kristoffersen 1-0
Emil Deleuran - Andre Skovrind 1-0

Faaborg I - Nr. Aaby III 3-1
Mikael Rask - Gustav Pedersen 1-0
Ove Matras - Emil Rasmussen 1-0
Ole Dahl - Emil Harndal 0-1
Ole Hald - Dennis Sørensen 1-0

Trekanten I - Læseforeningen I 1½-2½
Carsten Bank Friis - Morten Topholm 0-1
Kim Skaaning - Peter Grau ½-½
Viggo Bove Quist - Jørn Mostrup ½-½
Søren Rix - Johnny Holler ½-½

Nr. Aaby II - Eventyrskakklubben I 2-2 (1-3)
Arne Madsen - Per Arnt Rasmussen ½-½ (0-1)
Andreas Jakobsen - Lars Munk Jensen ½-½ (0-1)
Niels Bommersholdt - Michael Larsen 0-1 (1-0)
Martin Thimsen - Sune Zimmermann 1-0 (0-1)

Videre til 2. runde er:

Direkte kvalificeret: Eventyrskakklubben, Fe-drengene, FREM I, FREM II, Faaborg I, Læseforeningen I, Læseforeningen II, Nyborg I, Nyborg II, Sidespringerne, Sydøstfyn I, Sydøstfyn II.

Samt flg. 4 hold, som bedste tabere: Faaborg II, Nørre Aaby I, Nørre Aaby II og Trekanten I.

Læs også:
FREM vandt pokalfinalen (22. marts 2010)
FREM og Trekanten pokalfinaleklar - 2. del (17. februar 2010)
FREM og Trekanten pokalfinaleklar - 1. del (16. februar 2010)
Pokalskak i Læseforeningen - 2. del (30. november 2009)
Pokalskak i Læseforeningen - 1. del (28. november 2009)
Pokalturneringen - hvad er det nu lige, at vi vil med den? (28. november 2009)
Den fynske pokalturnering er død - rest in peace! (27. november 2009)
Skudt forbi! (15. november 2009)
Nr. Aaby trækker pokalhold (7. november 2009)
Pokalstævnet i Middelfart (7. november 2009)
Pokalskak i Nyborg - 1. del (4. november 2009)
Pokalskak i Nyborg - 2. del (4. november 2009)
FSU pokalturnering 1. runde spilles 2/11 2009 (1. november 2009)
FSUs pokalturnering 1. runde (10. oktober 2009)
Indbydelse; FSUs pokalturnering 2009/2010 (17. september 2009)

© 2019 Fyns Skak Union