28. november 2018Resultater fra 2. runde af den Fynske PokalskakAf Michael Nielsen
Resultaterne fra den spændende 2. runde af Fyns pokalskak i Frem d. 26/11 - 2018 er klar !
Trods tekniske problemer, blev der udført en upartisk elektronisk lodtrækning, og aftenens 8 kampe så således ud:
Ullerslev 1 - LF 3
Middelfart 1 - Faaborg 1
Nr. Åby Jr 2 - LF 2
Nyborg 2 - Maskinfabrikken
Nyborg 1 - Nr. Åby 1
Læseforeningen 1 - Frem 2
Frem 1 - Sydøstfyn 1
Middelfart 2 - Frem 3
Hvor hele tre kampe var klubbers respektive 1. hold i kamp mod 1.hold, og potentielle top-opgør.
Inden resultaterne vises, vil jeg sige tak til Frem for det store arbejde i at lægge lokaler til, og sætte materialer op til denne runde, og gøre klar til hele 64 skakspillere.
Jeg vil gerne stresse at det er vigtigt at alle overholder reglerne, og især at sikre at ens telefon eller andet elektronisk udstyr, er slukket når man er deltager ! Ikke mindst for ikke at være til gene for andre, der koncentrerer sig om deres kamp.
Hjemme Ude
Ullerslev 1 2 LF 3 2
Steen G. Andresen 0 Tommy G. Hansen 1
Knud Nielsen 1 Erik Zimmermann-Nielsen 0
H.C. Nilsson 0 Mikkel Kvist 1
Kent H. Pedersen 1 Villy Nielsen 0
Ullerslev frabad sig retten til at spille lynomkamp og LF3 går videre.
Hjemme Ude
Middelfart 1 2 (3) Faaborg 1 2 (1)
Brian Lorenzen ½ (1) Bent Warncke ½ (0)
Jakob Petersen 0 (1) Sebastian Sterup 1 (0)
Thomas B. Thomsen ½ (1) Ove Matras ½ (0)
Leif Kristoffersen 1 (0) Hans Hansen 0 (1)
Efter lynomkamp med modsatte farver, gik sejren til Middelfart 1
Hjemme Ude
Nr. Åby Jr 2 1 LF 2 3
Kaare V. Basse 0 Steen Jacobsen 1
Mads Hansen 0 Arne Christiansen 1
Davit Grigorian 1 Niels Henrik Cappelen 0
Philip Sørensen 0 Claus Børsen 1
Hjemme Ude
Nyborg 2 ½ Maskinfabrikken 3½
Anders Jensen 0 Kim Skaanning 1
Johnny Larsen 0 Michael Nord 1
Svend Veise ½ Andrew Velarde ½
Freddy Rode 0 Heinz Furrer 1
Hjemme Ude
Nyborg 1 1½ Nr. Åby 1 2½
John Frederiksen 0 Mads B. Svendsen 1
Søren A. Koch 1 Martin Jørgensen 0
Stig G. Jensen 0 Jess Nykjær 1
Jess K. Madsen ½ Thomas Christensen ½
Hjemme Ude
Læseforeningen 1 4 Frem 2 0
Lars M. Jensen 1 Jan Kuntz 0
Jannick Skow 1 Niels H. Sørensen 0
Alexander M.J.H. Johansen 1 Mathias Meunier 0
Jakob Jensen 1 Mikkel Bruun-Jensen 0
Hjemme Ude
Frem 1 1 Sydøstfyn 1 3
Kristoffer Dyrgaard ½ Lars Borbjerggaard ½
Alexander Le Besq 0 Per Sørensen 1
Tobias I. Jensen 0 Mathias Ludvigsen 1
Aske Graulund ½ Tage Knudsen ½
Hjemme Ude
Middelfart 2 0 Frem 3 4
Ingen partier spillet, pga afbud
Stort tillykke til de 8 hold, som har kvalificeret sig til 3. runde, som afvikles i uge 4 (mere præcist oplyses inden længe)
LF 1, LF 2, LF 3, Middelfart 1, Frem 3, Sydøstfyn 1, Maskinfabrikken og Nr. Åby jr. 1.
mvh
TL Michael V. Nielsen